AFC Bănești-Urleta - CSO Tricolorul Breaza 3-4

Marcatori: Vane 18, Dobrinoiu 30, Budileanu 80 (penalty) / Vintilă 6, 40, 72 (penalty), Urdea 86
AFC Bănești-Urleta: Antal - Crețu, Albu (61 Budileanu), G. Radu, D. Badea (cpt.), Dobrinoiu, Cristache, Iancu, Bica (61 Hromei), Vane, Negreanu. Antrenor: Ion Burchi
CSO Tricolorul Breaza: Petrescu - Coman, Basma (28 Fl. Voinea), Soreanu, Brânzea, Vintilă, Bunea (cpt.) (73 Vișan), Cojocaru (63 Cârciu), Negotei, Urdea, Vintilă. Antrenor: Marius Vișan
Arbitri: Viorel Căunei (Plopeni) - Adrian Stoenoiu (Boldești), Ciprian Geambazu (Bușteni). Observator: Marian Deaconu (Ploiești)

Disputat pe o vreme friguroasă, unul din meciurile-cheie ale etapei a VIII-a a Ligii A Prahova a avut de toate: multe goluri, răsturnări de situație, ocazii imense ratate de ambele combatante. Deși formația noastră a avut trei absențe din primul 11 standard, și anume antrenorul-jucător Vișan (aflat
pe bancă și intrat în partea a doua), „căpitanul” Duricu, învoit, și Șovăială (aflat de asemenea pe bancă dar fără a intra în teren), jucătorii noștri au compensat cu ambiție, dăruire și seriozitate, începând excelent meciul, cu un gol înscris în minutul 6 de Adi Vintilă, care a profitat de o pasă greșită în spate a lui Crețu și a trimis perfect cu latul în plasa porții adverse. Replica băneștenilor nu s-a lăsat mult așteptată iar, după ce a irosit o mare ocazie, Vane a restabilit egalitatea în minutul 18 cu o lovitură de cap. Gazdele au mărit turația motoarelor și au preluat conducerea în minutul 30, când Dobrinoiu a profitat de o bâlbâială în careu și a trimis un vole din 12 metri care a intrat în plasă în ciuda eforturilor lui Petrescu. Cu toate acestea, când toată lumea se aștepta la o desprindere a gazdelor, jucătorii noștri nu au renunțat la luptă și au egalat înainte de pauză, prin Vintilă, care a profitat de o mare greșeală a lui Antal - care a scăpat o centrare a lui Bunea dintr-o lovitură liberă - și a trimis în plasă pentru 2-2. Repriza a doua a început cu un joc de tatonări, ambele echipe având ocazii bune de a înscrie, gazdele - prin Bica și Negreanu - iar formația noastră - prin Cojocaru, Țigănuș și Negotei. În schimb, în minutul 72, Vintilă a centrat în careu de pe partea dreaptă iar Negotei, încercând să trimită spre poartă, a fost agățat de Antal, lovitura de pedeapsă acordată de arbitrul Căunei fiind transformată impecabil de același Vintilă, care și-a completat hat-trick-ul. Peste alte 8 minute, Viorel Căunei a acordat un al doilea penalty, de data aceasta, pentru gazde, obținut de experimentatul Cristache și transformat de Iulian Budileanu. Formația noastră nu a renunțat la luptă, și, în ciuda atacurilor repetate și presiunii făcute de formația din Bănești, a dat lovitura în minutul 86, când Urdea a luat pe cont propriu o fază, a plecat într-o cursă de 20 de metri, a întors doi fundași adverși și a șutat de la 16 metri direct în vinclu. Ultima ocazie importantă de gol a aparținut gazdelor, care au lovit bara în prelungiri, formația noastră mulțumindu-se să închidă jocul și să apere cele trei puncte atât de importante pe care le-a și obținut. Este o victorie extrem de importantă, care șterge cu buretele evoluția din etapa precedentă din meciul pierdut nemeritat cu Găzarul Surani și creează un moral bun pentru formația noastră, care abordează cu optimism meciul de vineri, de la Strejnic, cu Conpet Ploiești, meci care stă, însă, sub semnul incertitudinii, datorită problemelor financiare ale fostei grupări de Liga a III-a (de menționat chiar faptul că D. Badea și Dobrinoiu, de la gazde, au evoluat în sezoanele precedente pentru Conpet). Mulțumim suporterilor prezenți la meci și îi asigurăm că, în continuare, vom încerca, prin evoluțiile noastre, să arătăm că suntem o echipă ce poate onora cu brio Liga A Prahova.

La mulți ani, Valentin Bunea!

Meciul de astăzi a avut loc, pentru Valentin Bunea, într-un context special, acesta sărbătorindu-și ziua de naștere. Cu această ocazie, urăm „căpitanului” nostru din acest meci, pe lângă toate dorințele de bine, sănătate și succes pe plan personal și profesional, un călduros „LA MULȚI ANI!”