Conpet Ploiești - CSO Tricolorul Breaza 1-6

În această după-amiază, formația noastră a câștigat de o manieră categorică meciul cu Conpet Ploiești, scor 6-1. Desfășurată pe excelentul teren de la Strejnic, partida a început
mai bine pentru gazde, care au avut prima mare ocazie în minutul 7, când un jucător a scăpat singur cu Petrescu, l-a driblat dar a trimis pe lângă poartă dintr-un unghi greu. Formația noastră a răspuns cu câteva ocazii mari de gol ratate însă de Vișan, Coman sau Urdea, obținând chiar și un penalty în minutul 39, pe care Vintilă l-a ratat, unii din suporteri începând să creadă că revăd meciul cu Găzarul Surani, în care formația noastră a pierdut după ce a ratat cât pentru cinci meciuri. Cu toate acestea, în partea a doua, a fost suficient doar ca scânteia să fie aprinsă, și, după ce a ratat singur cu portarul o mare ocazie, Vișan a înscris cu capul pentru 1-0 după un corner. A mai urmat eliminarea unui jucător advers, iar formația noastră și-a început recitalul, înscriind alte cinci goluri, prin același Vișan, care a reușit o dublă, imitat de Urdea, cei doi fiind completați de Adi Vintilă și Bunea, gazdele nemaicontând în joc decât printr-un șut de la 25 de metri scos de Petrescu de la vinclu, la 0-1, dar și prin golul de onoare, înscris în minutul 79, cu capul după o lovitură liberă. Este o victorie extrem de importantă și pe deplin meritată, deși a fost obținută cu oarecare emoții, și care conferă jucătorilor noștri un moral bun pentru meciul de duminica viitoare, de pe teren propriu, cu Prahova Târgșorul Vechi, meci ce va avea loc într-un context special, în preajma celei de-a 511-a aniversări a Orașului Breaza. De aceea, încă de pe acum, vă invităm la stadion!

Filmul golurilor:

0-1, min. 55, VIȘAN: Corner executat de Duricu de pe partea dreaptă, Soreanu încearcă să reia spre poartă dar îi așează mingea lui Vișan care trimite cu capul peste portarul advers
0-2, min. 60, VINTILĂ: Cojocaru recuperează o minge în flancul stâng, intră în careu și îi pasează excelent lui Vintilă, care nu are de îndeplinit decât o simplă formalitate
0-3, min. 67, BUNEA: După o fază colectivă, Vintilă îi așează mingea pe șut lui Bunea care trimite din 14 metri în colțul din stânga al porții adverse
0-4, min. 72, URDEA: Urdea a driblat un fundaș advers, a intrat în careu și a șutat cu sete, înscriind în ciuda opoziției portarului advers
0-5, min. 77, VIȘAN: După un șut al lui Bunea din 12 metri, respins de portarul Conpetului, Vișan trimite cu capul în plasă
1-5, min. 79, NICOLAE: Angajat dintr-o lovitură liberă de către Moise, Nicolae a trimis cu capul în poarta lui D. Constantin
1-6, min. 90, URDEA: La capătul unei faze personale de toată frumusețea, Urdea a șutat din interiorul careului în plasa porții adverse

CSO Tricolorul Breaza: Petrescu (77 D. Constantin) - Voinea, Basma (61 Brânzea), Soreanu, Coman (77 Cîrciu), Vintilă, Duricu (cpt.), Negotei (57 Cojocaru), Vișan, Urdea. Rezerve neutilizate: Mușea, Șovăială. Antrenor: Marius Vișan