CSO Tricolorul Breaza - AFC Brebu 3-1

Au marcat: Fl. Istrate 22, 65, Vintilă 70 / G. Neagu 31
CSO Tricolorul Breaza: D. Constantin - A. Neagu (72 Soreanu), Basma, Mușea (46 Bunea), Brânzea, Chivu (79 M. Duricu), A. Duricu (cpt.), Coman, Fl. Istrate, Vintilă, Urdea (46 Alexe). Rezerve neutilizate: Petrescu - Cârciu, Fl. Voinea. Antrenor: Marius Vișan
AFC Brebu: Stănulescu (cpt) - Târboiu (80 Bucura), Mihai Dragomir, Mirel Dragomir, M. Marcu, Drăgan (86 Zecheru), Rada (82 Covaci), Buzățoiu (76 Cârstea), Băjenaru, G. Neagu, Hromei. Rezerve neutilizate: Burlacu, Badea. Antrenor: Robert Banu
Arbitri: Adrian Illyeș (Ploiești) - Adrian Stoenoiu (Boldești), Claudiu Dumitru (Ploiești). Observator: Răzvan Dincuță (Ploiești)

Formația noastră a reușit, în cele din urmă, să „spargă gheața” în acest retur de campionat, învingând, mai clar decât o arată scorul, pe AFC Brebu, într-un meci în care, totuși, jucătorii brezeni au trebuit să înfrunte, pe lângă vremea potrivnică fotbalului,
o echipă arțăgoasă, care s-a pus, încă din primele minute, pe două linii în fața porții lui Stănulescu, rezultatul fiind o ploaie de ocazii la poarta adversă, jucătorii noștri întrecându-se în ratări; mai întâi, Urdea a trimis un șut cu efect, cu piciorul stâng, în minutul 7, lovitura sa ocolind de puțin vinclul porții lui Stănulescu, pentru ca, 2 minute mai târziu, să trimită peste în urma unei lovituri de cap din poziție ideală. Acesta a fost urmat de Vintilă, care, angajat printr-o pasă superbă de către Duricu, a trimis din 7 metri cu latul dar portarul oaspeților a respins. Golul a venit, însă, în minutul 22, când, după o acțiune colectivă, mingea a ajuns la Florin Istrate, care a șutat de la 16 metri pe jos la firul ierbii, în colțul lung al porții lui Stănulescu; oaspeții au reușit să egaleze printr-o fază care nu anunța nimic, Basma comițând o greșeală gravă în apărare, speculată de G. Neagu, care a readus egalitatea pe tabelă; golul egalizator a fost menit să dea curaj oaspeților din Brebu, dar defensiva formației noastre a respins cu brio toate încercările acestora de a ajunge spre poarta lui Constantin, fiind imitați de oponenții lor, astfel că, la pauză, tabela înregistra 1-1. În cea de-a doua repriză, formația noastră și-a reluat dominarea teritorială, ratând, din nou, multe ocazii bune de gol, beneficiind, din minutul 58, de eliminarea justă a lui Băjenaru pentru două cartonașe galbene; brebenii nu au renunțat, însă, la luptă, și puteau chiar să dea lovitura în minutul 64, când același G. Neagu a scăpat singur cu D. Constantin dar a ratat incredibil din situație de unu-la-unu, pentru ca, la faza imediat următoare, Duricu să trimită o centrare în careu, mingea ajungând la Istrate care a trimis un nou șut la colțul lung al porții lui Stănulescu, completându-și dubla. Cinci minute mai târziu, formația noastră avea să risipească orice emoție, atunci când, după un corner, mingea a ajuns la Alexandru Brânzea, care a trimis un șut în forță de la 20 de metri, mingea a fost deviată și a ajuns la Vintilă care a înscris pentru 3-1 din 4 metri. O victorie muncită pentru formația noastră, dar pe deplin meritată, în fața unui adversar care, în limitele propriilor posibilități, și-a vândut scump pielea. Mulțumim suporterilor care ne-au fost alături în ciuda vremii prielnice și îi așteptăm alături de noi în etapa următoare, într-o deplasare foarte grea, la Cocorăștii Colț.