AFC Astra II - CSO Tricolorul Breaza 4-1

Au marcat: Dr. Gheorghe II 24, Jipa 36, 90, Dr. Gheorghe I 70 / Vintilă 38 (penalty)
AFC Astra II: Nedelcu - Roman, Popescu (90 Pahonțu), Răileanu, A. Gheorghe (62 Ioniță), C. Gheorghe (80 Dumitru), Marin, Dragoș Gheorghe I, Nicorescu (cpt.), Dragoș Gheorghe II, Jipa. Rezervă neutilizată: Stanciu. Antrenor: Bucurel Dârman
CSO Tricolorul Breaza: D. Constantin (70 G. Constantin) - Coman, Fl. Voinea (26 Basma), Soreanu, Neagu, Chivu, Alexe (68 Mușea), Bunea (cpt.), Duricu (68 Urdea), Vintilă, Vișan. Rezerve neutilizate: M. Duricu, Cârciu. Antrenor: Marius Vișan
Arbitri: Sergiu Târșoreanu (Tg. Nou) - Claudiu Dumitru (Ploiești), Adrian Stoenoiu (Boldești)
Observator:

La prima apariție din sezonul 2015-2016 al ligii A Prahova, formația noastră a pierdut, scor 1-4, în deplasarea de pe stadionul Astra, împotriva satelitului grupării de Liga I de la Giurgiu. Meciul a început sub semnul echilibrului, prima ocazie aparținând gazdelor - în minutul 10, o centrare a ajuns
la Dr. Gheorghe II care a trimis o lovitură de cap fără probleme, însă, pentru portarul brezean. Mai apoi, în decurs de 10 minute, formația noastră a ratat două ocazii cât roata carului, prin Marius Vișan, care, rămas de fiecare dată în situație de gol, a șutat peste poarta adversă; gazdele au mărit turația și au deschis scorul, până la urmă, prin Dr. Gheorghe II, care a pătruns în careu pe lângă Voinea și a șutat cu stângul la colțul lung, în minutul 24. Scorul a fost majorat la 2-0 de către Jipa, care a înscris cu capul în minutul 36; peste numai un minut, însă, Vișan a obținut o lovitură de pedeapsă, transformată fără emoții de Vintilă, care a readus formația noastră în meci. Și, în minutul 45, egalitatea ar fi putut fi restabilită pe tabelă, dar Nedelcu a intervenit incredibil la o lovitură de cap a lui Vișan ce ar fi mers în colțul din dreapta jos al porții adverse. Repriza a doua a început, de asemenea, echilibrat, formația noastră aducând pericolul în fața porții adverse prin Bunea sau Vișan, în timp ce gazdele au replicat prin Jipa sau Dr. Gheorghe I, pentru ca golul 3 să vină în minutul 70, înscris de Dr. Gheorghe I, pe o mare greșeală de portar. Spre final, după ce formația noastră a mai ratat două ocazii mari, una prin Urdea, care a centrat în fața porții, fără ca nimeni să se găsească la finalizare, cealaltă prin Vișan, care a lovit bara, gazdele au înscris și golul de 4-1. Este o înfrângere grea, dar din care formația noastră trebuie să-și revină și să repare greșelile făcute, întrucât meciul din etapa viitoare, cu CSO Plopeni, se anunță a fi cel puțin la fel de dificil.