CS Ceptura - CSO Tricolorul Breaza 1-2

Pentru formația noastră, în această dimineață, a venit, în sfârșit, primul succes în deplasare în acest sezon, o victorie meritată și muncită, sosită într-un moment cum nu se poate mai bun - după înfrângerea dură cu CS Cornu de pe teren propriu. Adversarul
„tricolorilor” din această dimineață a fost CS Ceptura, o grupare redutabilă care își vinde scump pielea, cu precădere pe teren propriu; în ciuda acestui avantaj, formația noastră a început jocul mai tare și a ratat trei ocazii de a deschide scorul încă din primul sfert de oră al meciului; ulterior, jocul s-a mai echilibrat, până în minutul 38, când a avut loc unul din momentele-cheie ale jocului - atacantul Aurel Stan s-a descotorosit de fundașii adverși și a scăpat singur spre poarta adversă, neputând fi oprit decât printr-un fault din postură de ultim apărător, la 18 metri de poarta adversă, sancționat prompt de arbitrul Viorel Căunei cu cartonaș roșu, ceea ce a dus la superioritate numerică pentru formația noastră; mai mult, din lovitura liberă rezultată s-a consemnat și deschiderea scorului, Stan șutând imparabil pentru 1-0. Începutul reprizei secunde a fost de asemenea unul reușit pentru formația noastră, care și-a dublat avantajul printr-o fază lucrată de același Stan și finalizată de Bunea cu un șut de la marginea careului de 16 metri. Pe final, gazdele au avut o tresărire de orgoliu, reducând din diferență după o lovitură liberă, dar insuficient pentru a mai răpi victoria justă a brezenilor. Este un rezultat important, dat fiind că, la Ceptura, echipe „cu nume” din fotbalul județean au plecat fără să învingă, moralul formației noastre fiind unul mai bun pentru jocul următor, o altă deplasare grea, la Cocorăștii Colț.

CSO Tricolorul Breaza: Dogaru - Brânzea, Soreanu, Neagu, Basma, Fl. Voinea, Bunea, Urdea, A. Duricu, Vintilă, Stan. Au mai evoluat: Mușea, Negotei