CSO Tricolorul Breaza - CS Păulești 0-0

Formația noastră a reușit să se redreseze, în această după-amiază, după înfrângerea de la Coada Izvorului, demonstrând că aceasta a fost, de fapt, un accident, și reușind să țină în șah formația CS Păulești, care a refuzat participarea în Liga a III-a pe care o obținuse pe teren la finele sezonului precedent. Cu o garnitură ce propunea multe nume ce au evoluat pe scena fotbalistică din Ligile I, II și III, trupa din Păulești a primit, la Breaza, replica unei formații arțăgoase și care a dorit, cu tot dinadinsul, să arate că meciul din prima etapă a fost doar un foc de paie. Meciul a început într-o notă de echilibru, cu o ușoară dominare a grupării din Păulești ca posesie, dar fără ocazii notabile. Prima șansă cu adevărat importantă a aparținut formației noastre, în minutul 20, prin I. Oprea, care, scăpat singur cu portarul Vreme, l-a evidențiat pe acesta printr-un șut din 13 metri, prins de goal-keeperul păuleștenilor, fază repetată, la indigo, peste numai alte zece minute. De cealaltă parte, replica campioanei județene en-titre a fost una palidă, prin Ciobanu și Țânțaru, jucători care nu au pus, totuși, în mare pericol, poarta apărată excelent de Iscru. Repriza a doua s-a desfășurat pe aceleași coordonate, până în minutul 75, când „tricolorii” au luat cu asalt poarta lui Vreme, reușind să înscrie odată, prin I. Oprea, golul fiind, însă, anulat pe motiv de off-side; mai apoi, aceștia au ratat alte 5-6 ocazii foarte mari de gol, printre care un șut al lui Plumb, din 5 metri, pe lângă, două șanse ale lui Petre Toader (foto), la prima dintre acestea - o lovitură liberă de la 25 de metri - mingea scurgându-se de puțin pe lângă poarta lui Vreme, iar, la cea de-a doua, după ce acesta a driblat patru jucători adverși, a catapultat mingea cu piciorul stâng în transversala porții adverse, precum și un șut al lui Brânzea, de la 20 de metri, respins greu de portarul advers. Fluierul final a adus pentru formația noastră un punct muncit și meritat, dar, având în vedere dominarea categorică a brezenilor, aceștia se pot declara nemulțumiți de rezultatul obținut. Mulțumim suporterilor care ne-au încurajat în număr mare și îi așteptăm alături de noi și sâmbăta următoare, la Tufeni, unde avem nevoie de încurajarea acestora pentru a obține un rezultat pozitiv.

Florin Stăncioiu a aliniat astăzi următorul 11: Iscru - Georgescu, Brânzea, Neagu (cpt.), Mușea, A. Duricu, Naftanailă, Toader, G. Oprea, I. Oprea. Au mai evoluat: Soreanu, Modrișan, Plumb, M. Duricu