Tricolorul Breaza - CSO Plopeni 1-2

În această după-amiază, formația noastră, a înregistrat, din păcate, a doua înfrângere din acest retur de campionat, împotriva grupării CSO Plopeni, după un scenariu asemănător celui din primele două jocuri - după ce au condus cu 1-0, rezultatul fiind întors de gruparea adversă. Jocul
de pe sinteticul din Câmpina a debutat cu o perioadă de zece minute de anihilare reciprocă, prima ocazie mai serioasă venind în minutul 11, atunci când Șovăială a trimis un voleu din 16 metri care a trecut razant pe lângă vinclul porții plopenare; acesta a fost secondat, pe lista ratărilor, de Vișan sau Ghiță, care fie au ratat ținta, fie l-au întins pe goalkeeperul advers. Și, cum ocaziile se răzbună, pe final de repriză oaspeții puteau da lovitura, dar Huza a trimis în afara stadionului o minge din 8 metri. Partea a doua a fost începută mai tare de oaspeți, care puteau da lovitura la prima fază, însă șutul cu exteriorul din afara suprafeței de pedeapsă trimis de Puiuleț a fost deviat de Toma în corner. În minutul 49, formației noastre i-a fost refuzat un prim penalty la un henț în careu după un șut trimis de Ivan, aceștia deschizând până la urmă scorul 5 minute mai târziu, atunci când Bogdan Dumbărescu s-a aflat „la locul potrivit” și a împins în plasa lui Valentin Ion după un corner executat de Andrei Duricu. A urmat, apoi, o perioadă de secetă în jocul ambelor echipe, o fază ce nu anunța nimic, în minutul 73, aducând un penalty pentru oaspeți, execuția lui Huza fiind însă una slabă iar Alex Toma reținând. Însă, finalul de meci a fost unul de coșmar pentru brezeni, care s-au văzut învinși după ce același Huza a fost „înger și demon” pentru echipa sa, reușind o „dublă” victorioasă în minutele 78 și 88, formației noastre fiindu-i refuzat un alt penalty clar în prelungiri, la un fault evident asupra lui Dumbărescu, totodată Iustin Șovăială ratând, de puțin, la ultima fază, șansa egalării. Fluierul final a consfințit, din nefericire, un alt rezultat negativ pentru jucătorii brezeni, care trebuie, însă, să dea uitării cât mai rapid această partidă, pentru aceștia urmând ca, de marți, să înceapă o serie de foc, cu 3 deplasări consecutive, la Cornu, Blejoi și Berceni.
Tricolorul Breaza: Toma - Manta (65 Albină), Damian, Ov. Gheorghe (cpt.), Dumbărescu, M. Duricu (46 A. Duricu), Zamfir, Ghiță, Vișan, M. Ivan (60 Negotei, 77 S. Ivan), Șovăială. Rezerve neutilizate: Jilavu - I. Călin. Antrenor: Florin Stăncioiu