Tricolorul Breaza - Petrolistul Boldești 2-1

Au marcat: G. Ghiță 30, Zamfir 80 / Ad. Ilie 77
Tricolorul Breaza: Toma - Manta, Brânzea, Damian, Ov. Gheorghe (cpt.), Negotei (75 S. Ivan), Zamfir, G. Ghiță (58 Șovăială), M. Duricu, Vișan (90+1 Albină), M. Ivan (60 Dumbărescu). Antrenor: Florin Stăncioiu
Petrolistul Boldești: L. Dinu - Stanca, C. Ionescu, Lungu, Toader, M. Tudor (85 Rusu), Alecsandru, Fieraru (55 Barbu), E. Costache, M. Ene (60 Saulea), Ad. Ilie (78 Minea). Antrenor: Marian Ilie
Arbitri: Robert Nuțu (Ploiești) - Andrei Oprea (Urlați), Paul Manu (Puchenii Mari). Observator: Cătălin Popescu (Ploiești)

În această după-amiază, formația noastră a reușit, după cele două înfrângeri la indigo în fața grupării din Bănești, să se reabiliteze pe teren propriu, câștigând, meritat, partida cu ocupanta ultimei poziții a podiumului, Petrolistul Boldești, echipă cu jucători ce au bifat prezențe inclusiv în Liga I. Jocul din
Parcul Brâncoveanu a început sub semnul echilibrului general, prima ocazie mai importantă apărând în minutul 10, atunci când Mișu Ene a trimis de la 25 de metri în transversala lui Toma. Replica formației noastre a venit imediat, prin Mircea Ivan, care a fost blocat de Lungu în ultima clipă, și Vișan, al cărui șut-bombă a trecut razant pe lângă bara lui Dinu. Boldeștenii nu au renunțat, iar Ed. Costache l-a pus, în minutul 25, la grea încercare pe Toma, care a respins, de sub bară, un alt șut de la aproximativ 28 de metri pe care ar fi scris 0-1, la scurt timp, după numai 5 minute, gruparea brezeană reușind să deschidă scorul, prin Georgian Ghiță, care a urmărit o minge respinsă de defensiva adversă și a tras din vole, de la 16 metri, în plasa laterală a porții adverse. Finalul de repriză a aparținut clar formației noastre, fără ca mingea să mai intre, însă, în poartă. Partea a doua a jocului a fost, de asemenea, una animată, cu elevii lui Florin Stăncioiu aflați, în permanență, la timona partidei, dar, rând pe rând, Șovăială, Marius Duricu și frații Ivan s-au lovit de imprecizie sau de inspirația lui Dinu. Și, când toată lumea se aștepta la un gol 2 care să încheie socotelile jocului, în minutul 77, Saulea a scăpat pe contraatac și l-a angajat pe Adrian Ilie care a trimis pe sub Toma, egalând scorul la 1. Jucătorii noștri s-au mobilizat rapid, însă, și au izbutit golul decisiv la numai 3 minute, prin „Iani” Zamfir, care a catapultat mingea de la 25 de metri în plasa porții lui Dinu, conservând apoi această victorie deosebit de importantă. În următorul joc, al patrulea consecutiv pe propriul teren, elevii lui Florin Stăncioiu vor primi, marți, vizita grupării CS Ceptura.